r
A ritmus és a hangsúly
Az angolnyelvben a hangsúlyos szótagok egyenlő időközönként követik egymást. Tehát, ha a két hangsúlyos szótag között hangsúlytalan szótag is van, azt az első hangsúlyos szótaggal együtt, sokkal gyorsabban ejtjük ki. Úgy, mint a zenében. A metronóm miden leütésére egy hangsúlyos szótag esik. Ha nincsen hangsúlytalan szótag két egymást követő hansúlyos szótag között, akkor az elöbb következőt meghosszabbítva ejtjük, hogy kitöltse a rendelkezésre álló időt.
A hangsúlyos szavak a főbb tartalmat hordozó szavak:
FŐNÉV, MELLÉKNÉV, IGE, HATÁROZÓSZÓ és a NÉVMÁS,
A helyes angol kiejtésben a hangsúly 3 dolgot jelent:
1: hangosabban (louder)
2: hosszabban (longer)
3: magasabban (at a higher pitch)
A kiejtésnél fontos , hogy a megfelelő szót, illetve a megfelelő szó megfelelő szótagját hangsúlyozzuk!Minden mondatnak vannak főbb, a mondat jelentését meghatározó szavai. De, nem kap mindegyik egyforma hangsúlyt. A hangsúlyozott szavak között mindig van egy, amely nagyobb hangsúlyt kap a többinél.
Ezta legfontosabb szót nevezzük információsi fókusznak!
Az angolok a kötött szórend miatt, a hangmagasság változtatását, illetve a hanglejtést használják arra, hogy a hallgató figyelmét a legfontosabb szóra irányítsák.
1. ütem 2.ütem 1.ütem 2.ütem
Here is the table. The table is here.
Ha egy szótag hangzókra végződik és a szótagot magánhangzó követi, akkor a két magánhangzó közé egy "R" hang ékelődik.Ez egy a raccsoló "R" hanghoz hasonló, torokkal képzett hang. Amiből úgy lesz "R" -hez hasonló hang, hogy a nyelvet hátra hajlítjuk a torkunk felé. A magyar is használ hasonló hangot amikor vízzel a szánkban gargalizálunk. Ez egy "Ó" szájállással végzett "G" hangra emlékeztető rezgés. Most próbáljuk ilyen összeszorított torokkal "E" hangra nyitott szájállással rezegtetni a torkunkat. Ha a nyelvünket hátra hajlítjuk a torkunk felé , a szájpadláshoz közel, egy az angol beszéd jellemző hangját kapjuk.
Mi a kutya? A kutya is egy állat.
1.ütem 2.ütem 1.ütem 2.ütem 3.ütem
What is the dog? The dog is also an animal.
Az kérdő mondat kiejtésekor, a mondat ritmusát betartva, a második hangsúlyos magánhangzót megnyújtjuk. ("daaaaag")
A névelőt a kérdésben "DI"-nek, a válaszban pedig "DÖ"-nek ejtjük.
A válasz mondatban hosszabban ejtjük az első ütemhez tartozó hangsúlyos magánhangzót, hiszen nagyon rövid szó .(DOG) A harmadik ütem hangsúlyos magánhangzóját szintén megnyújtjuk, hosszabban kitartjuk kiejtéskor. A szóvégi "L" hang pedig egy öblös "L". Hasonló a magyar dupla "L" kiejtéséhez, például a" hull "szavunkban.